Förskolans dag

Förskolans dag

 Dekorativt element

Varje år firas Förskolans dag av barn och vuxna på förskolor runt om i Sverige. Oftast sker det utomhus, inom den ordinarie barngruppen, med roliga aktiviteter som maskerader, tävlingar och fika.

På vår förskola Älvsjö Gård firade vi utomhus tillsammans med barnen. Vi lekte lekar, hade 5-kamp med hoppbollar, rockringar, hinderbana och dragkamp. Maream kämpade i dragkampen och Mehdi höll i tävlingarna. 🎉🤗🌸💜

 Dekorativt element

Fler nyheter

Förskolebarn som leker med färgglada dinosaurier längs en vägg.

Därför är det bra att besöka en förskola på plats

Att läsa på tar dig bara en bit på vägen. Den bästa känslan för om en förskola är rätt för ditt barn får du genom att besöka den. Här listar vi några anledningar att boka in ett besök – och ett par tips till då du är på plats.

Läs mer
Ballonger utomhus med en blå himmel i bakgrunden.

Invigning 11 oktober

Vi har invigt vår förskola här i Älvsjö Gård 🥳💖💜

Läs mer