Invigning av Thoren Framtid Långbropark

Invigning av Thoren Framtid Långbropark

 Dekorativt element

Vi har haft invigning på förskolan Thoren Framtid Långbropark. Rektor Jaana klippte band och barnen bjöds på fruktsallad vilket var mycket uppskattat.

Nu har vi äntligen öppnat upp dörrarna på förskolan. När man kliver in på förskolan Thoren Framtid Långbropark slås man av takhöjden, de rymliga lokalerna och det naturliga ljusinsläppet. Det är oerhört lyxigt att kunna erbjuda barnen den här lärmiljön. Möblerna är nya och likaså all lekutrustning. På förskolan finns det utrymme för 5 avdelningar, 2 ateljéer, bibliotek, flera vilorum, rörelserum, matsal och sinnesrum – där man kan utforska med hjälp av sina sinnen.

Omkring förskolan ligger vackra Långbroparken med sin gröna omgivning, ankdamm och närliggande lekplatser.

Följ oss gärna på sociala medier

Facebook https://www.facebook.com/thorenframtidlangbropark

Instagram https://www.instagram.com/thorenframtidlangbropark/

Vill du och din familj bli en del av Thoren Framtid? Ställ ditt barn i kö här!
 Dekorativt element

Fler nyheter

Tack till alla som kom på öppet hus

Lördagen den 20 april hade Långbroparks förskola öppet hus. Tack till alla som kom!

Läs mer
Förskolebarn som leker med färgglada dinosaurier längs en vägg.

Därför är det bra att besöka en förskola på plats

Att läsa på tar dig bara en bit på vägen. Den bästa känslan för om en förskola är rätt för ditt barn får du genom att besöka den. Här listar vi några anledningar att boka in ett besök – och ett par tips till då du är på plats.

Läs mer

Uppskattat Babycafé och Öppet hus – då är nästa tillfälle

Förskolan Thoren Framtid Långbropark har nyligen haft Babycafé och Öppet hus. Eventet blev mycket uppskattat av föräldrar och vårdnadshavare som fick se skolans lokaler och ställa sina frågor till rektorn och pedagogerna.

Läs mer

Så ställer du ditt barn i kö till Thoren Framtid Långbropark

Vill du ställa ditt barn i kö till vår förskola i Långbropark? I videon nedan förklarar vår rektor Jaana och vår bitr. verksamhetschef Viktoria hur du går till väga.

Läs mer

Snart öppnar förskolan Thoren Framtid Långbropark

Få en förhandstitt av skolan samt hälsningar från vår biträdande verksamhetschef Viktoria och vår rektor Jaana.

Läs mer