Tips till dig som är nyinflyttad i Gustavsberg – 3 saker att göra och 3 saker att se

Tips till dig som är nyinflyttad i Gustavsberg – 3 saker att göra och 3 saker att se

 Dekorativt element

Gustavsberg har växt och genomgått stora förändringar de senaste åren, vilket har gjort det till ett attraktivt bostadsområde. Oavsett om du har bott här tidigare eller om du är helt nyinflyttad så vill vi skicka med dig några tips.

Visste du att Gustavsberg är det största bostadsområdet i Värmdö kommun? Av 45 000 invånare bor 29 000 här – och det kommer troligen bli fler. Därför finns det mycket att se och göra när du har flyttat hit med din familj!

3 saker att se:

·      Kvarnsjön – Om du tidigare har bott i en storstad så måste du passa på att njuta av all vacker natur kring Gustavsberg! Vid Kvarnsjön hittar du fina stigar för vandring och cykling, perfekt för dig med barn i alla åldrar.

·      Gustavsbergs hamn – Strosa runt och kika i alla de små butikerna medan ni äter glass.

·      Farsta – Farsta är en viktig historisk plats med anor från vikingatiden. Här kan du också gå på porslinsmuseum (om du vågar göra det med barnen).  

3 saker att göra:

·      Besök Gustavsbergsbadet – På grund av corona har badet varit stängt, men snart kan du bada här med barnen. Det finns äventyrsbad och relax – något för alla, stora som små!

·      Hyr en båt – Vid hamnen kan du med sjövana hyra en båt och ta en tur i skärgården.

·      Ta en cykeltur – Hela Värmdö är en fantastiskt vacker plats och nu bor du på bästa platsen för att kunna njuta av det! Pumpa däcken och ta en cykeltur i ditt nya område, det är det bästa sättet att uppleva naturen på.

1 sak du inte får glömma:

·      Du som flyttar till Gustavsberg med småbarn får inte glömma att på en gång ställa dig i kö till förskolan! Det är kostnadsfritt och inte bindande. Har du frågor om förskolan eller om ditt nya bostadsområde? Kontakta oss – vi hjälper dig gärna!

Och en sista sak: Varmt välkommen till Gustavsberg!

 Dekorativt element

Fler nyheter

Glädjebesked för Thoren Framtid i Gustavsberg

Glädjebesked för Thoren Framtid i Gustavsberg

Hårt arbete och flera skopor mod, kraft och passion. Nu har Thoren Framtid i Gustavsberg åtgärdat alla brister i Värmdö kommuns regelbundna tillsyn. - Det är verkligen glädjetårar och en jäkla revansch, säger rektorn Desirée van Toor.

Läs mer
Hanna är hjärtat i köket hos Thoren Framtid i Gustavsberg

Hanna är hjärtat i köket hos Thoren Framtid i Gustavsberg

Hanna Åhlin är köksansvarig på Thoren Framtid i Gustavsberg sedan sommaren 2020 och är nu hjärtat i verksamheten. Hannas stora passion är att skapa en god och hälsosam mat, och som köksansvarig får hon vara med och påverka samt utveckla verksamhetens matområde. Att barnen får i sig en varierad kost som både är nyttig och ekologisk är hennes största prioritet.

Läs mer
Thoren Framtid Gustavsberg samarbetar med gymnasium för att utbilda framtidens pedagoger

Thoren Framtid Gustavsberg samarbetar med gymnasium för att utbilda framtidens pedagoger

Thoren Framtid i Gustavsberg har nyligen startat igång ett projekt där förskolan ska samarbeta med elever som läser barn- och fritidsprogrammet på Gustavsbergs gymnasium. 

Läs mer
Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Information: Här är ThorenGruppens riktlinjer för Coronaviruset

Nedan finns ThorenGruppens riktlinjer och övrig information som gäller under tiden för Coronavirusets spridning och påverkan.

Läs mer
Barnen svarar på "Vad är kärlek?"

Barnen svarar på "Vad är kärlek?"

Barnen på Thoren Framtid Gustavsberg fick svara på vad kärlek är och det blev många fina beskrivningar!

Läs mer
Lego, lera och lärande – barnen berättar om Thoren Framtid

Lego, lera och lärande – barnen berättar om Thoren Framtid

Hur är det att gå på förskolan? Vad är en bra förskollärare? Vi frågade experterna om vad de tycker – här berättar förskolebarnen Julius, Greta, Ida, Vera och Vilma om deras dagar på Thoren Framtid.

Läs mer
Fler förskollärare behövs – Izabell bryter trenden

Fler förskollärare behövs – Izabell bryter trenden

Det råder i dag enstor brist på utbildade förskollärare. Arbetsförmedlingen ger yrket hela 4,88av 5 möjliga på bristindexet, vilket är ett av de högsta i Sverige. En av dem som nu siktar på att bli utbildad förskollärare är Izabell Bergman. På sidan av jobbet på Thoren Framtid i Gustavsberg studerar hon till sin examen.

Läs mer
Kalas på Thoren Framtids förskola i Gustavsberg

Kalas på Thoren Framtids förskola i Gustavsberg

Thoren Framtids förskola i Gustavsberg firar två år!

Läs mer